Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Głośniki w suficie i ich montaż

Data publikacji 20 listopada 2020


Montaż głośników w suficie jest dobrym rozwiązaniem gdy chce się zaoszczędzić miejsce, które zajmowałyby stojące głośniki na szafkach lub podłodze. Faktem jest, że najlepiej by głośniki były na wysokości osób, które słuchają z nich muzyki, lecz nie zawsze warunki mieszkaniowe na to pozwalają. Dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji jest montaż głośników w suficie podwieszanym, który zrobiony jest z płyt GK lub specjalnych płyt sufitowych.

Jak zacząć montaż głośników w suficie

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż głośników podczas budowy lub remontu. Jeśli montować będziemy głośniki w suficie na stałe musimy zaplanować umiejscowienie sprzętu grającego oraz wszystkich kabli. Trzeba pamiętać, że jak zamontujemy przewody nie będziemy mogli tego zmienić. Do tego typu prac najlepiej wybrać dobrej jakości przewody, na które nas stać. Aby nie było ich widać trzeba schować je w ścianie między płytami lub umieścić je w wyżłobionym rowku.

Konstrukcja sufitu

Aby móc zamontować głośniki w suficie stelaż musi być zrobiony tak by był wytrzymały, ponieważ na nim będą płyty oraz głośniki z dodatkowo montowanymi płytami. W miejsce, w którym mają znaleźć się głośniki warto byłoby wzmocnić mocowanie stropu bo grające głośniki będą wywoływać drgania płyt i tworzyć ciśnienie nad podwieszaną płytą.
Odległość między sufitem a podwieszanym sufitem musi być odpowiednio dopasowana do wielkości głośników i musi być tam miejsce na wypełnienie, które tłumi dźwięki. Dobrym pomysłem jest montaż głośników w specjalnej skrzyni, której rozmiar łatwiej jest spasować z luką między sufitami. Skrzynka ta dodatkowo mocowana jest do stelaża lub stropu.

Montaż głośników

Do montowania głośników w suficie używa się głośników szerokopasmowych, ale one sprawdzają się w galerii handlowej gdzie nie przywiązuje się wagi do jakości dźwięku. Aby mieć dobrą jakość dźwięku w domu lub mieszkaniu trzeba zamontować zestawy głośników szerokopasmowych. Można wykorzystać do tego dwa głośniki i zwrotnice, które umieścimy w jednej obudowie. Można też montować głośniki pojedyncze i dobierać do nich zwrotnicę. Przewód od sprzętu grającego podłączamy do zwrotnicy a następnie do zwrotnicy podpinamy głośnik.
Jeśli chcemy możemy ukryć głośnik pod maskownicą, która przeważnie jest biała wtedy głośnik nie będzie rzucał się w oczy. Maskownica wykonana jest z metalu lub tworzywa sztucznego co wpływa na jakość dźwięku z głośników, ponieważ są one przytłumione ze względu na to, że maskownica jest z innego tworzywa niż ta znajdująca się bezpośrednio na głośnikach.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?