Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Od czego zacząć budowę domu

Od czego zacząć budowę domu?

Data publikacji 29 kwietnia 2024

Budowa domu to wieloetapowy proces, który wymaga dopracowania wielu szczegółów, dotyczących nie tylko architektury, ale również kwestii prawnych. Duże znaczenie ma kolejność podejmowanych działań, dlatego warto przygotować harmonogram prac. Jakie są początkowe etapy realizacji inwestycji?

Od czego zacząć budowę domu?

Pierwszy etap koncentruje się wokół miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Uchwała rady gminy wraz z innymi przepisami reguluje realizowanie prawa własności nieruchomości. MPZP określa też przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu oraz rozmieszczenie poszczególnych inwestycji. Przed zakupem działki warto zapoznać się z tą uchwałą, gdyż mogą być tam zawarte informacje, dotyczące wysokości budynku, minimalnej wielkości terenu pod dom jednorodzinny lub bliźniak, dopuszczalnej szerokości elewacji, rodzaju dachu itp.

Często wybór odpowiedniej firmy budowlanej pozwala ściągnąć z nas obowiązki administracyjne związane z MPZP. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest podejście firmy Logishouse.pl — oferującej budowę domów w Katowicach: wiemy, że znakomita część naszych klientów nie ma czasu na załatwianie wszystkich formalności związanych z budową domu. Zwłaszcza że jest ich naprawdę sporo. Przy każdej inwestycji dokładnie opisujemy cały proces budowy w kontekście zgód i pozwoleń i decyzję zostawiamy klientowi — on sam decyduje, czy chce byśmy wszystkie urzędowe kwestie załatwili za niego

Dokładna analiza działki

Wstępne rozpoznanie terenu pod budowę nie pozwala dostatecznie ocenić jego stanu. Zanim zatem zdecydujesz się na wizytę u notariusza i inwestycję własnych środków, sprawdź:

a) uzbrojenie działki (dostęp do wody, prądu, kanalizacji),

b) drogę dojazdową (czy jest asfaltowana, odśnieżana),

c) dokładną odległość działki od drogi i sąsiednich nieruchomości,

d) ukształtowanie terenu.

Od czego zacząć budowę domu – Księgi Wieczyste

Przeglądając Księgi Wieczyste, zwróć uwagę na III i IV rozdział.  Pierwszy z nich dotyczy służebności osobistej, tj. uprawnień przyznawanych konkretnej osobie. Są to np. zakaz sprzedaży, rozbudowy itp. Kolejna służebność, gruntowa, to przyznawanie praw wszystkim tym, którzy zamieszkują inną działkę (władnącą). Dlaczego te zapisy są tak istotne? Działka objęta służebnością gruntu nie może zostać zabudowana. W przypadku służebności osobistej istnieje ryzyko, że za jakiś czas zgłosi się osoba, posiadająca prawo dożywotniego zarządzania lub zasiedlenia częścią terenu.

Hipoteka

Może się okazać, że działka, którą chcesz kupić, jest obciążana kredytem hipotecznym. Po zakupie takiego terenu, należności wobec banku przechodzą na Ciebie, dlatego powinieneś dokładnie przeanalizować IV rozdział Księgi Wieczystej, podrubrykę 4.4.1. Znajdziesz tam również ewentualne informacje, dotyczące kwoty hipoteki.

Akt notarialny

Od czego zacząć budowę domu? O czym jeszcze pamiętać? Jak się okazuje, kroków jest bardzo dużo, a kolejny z nich to wizyta u notariusza. Pamiętaj, że to Ty ponosisz koszty usług. Prowizja notariusza to od 0,4 do 2% ceny działki. Kolejne należności to 23% VAT, podatek od usług cywilnoprawnych (2%) i opłata za wpis do Księgi Wieczystej (200 zł). Sprzedający działkę zobowiązany jest do dostarczenia wypisu z rejestru gruntów, wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego i odpisu z księgi wieczystej.

Od czego zacząć budowę domu? Kredyt

Posiadanie pełnego budżetu na zakup działki i budowę nieruchomości to ogromna dogodność, jednak większość osób musi zgłosić się po pomoc do banku. Dopuszczalne opcje to:

  • kredyt hipoteczny – można go przeznaczyć na budowę, a zabezpieczeniem jest oczywiście nieruchomość,
  • kredyt budowlano-hipoteczny – zasób gotówki na postawienie i wykończenie domu; na etapie budowy płaci się tylko odsetki i ubezpieczenie; następnie jest to klasyczna hipoteka,
  • pożyczka hipoteczna – udzielana pod zastaw ziemi lub domu; można ją przeznaczyć np. na wystrój wnętrza.
  • kredyt gotówkowy – nie trzeba wydawać go na nieruchomość; wysokie odsetki (nawet do 20% rocznie).

Jak widzisz, budowa domu to skomplikowana procedura, już na wstępnym etapie. Jeśli jednak dopełnisz wszystkich formalności, unikniesz późniejszych problemów na etapie użytkowania nieruchomości.

Materiał zewnętrzny

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Od czego zacząć budowę domu