Jak wygląda montaż konstrukcji stalowej?
Data publikacji 20 maja 2022Montaż konstrukcji stalowych rozpoczynany jest od zamontowania głównych elementów całej konstrukcji oraz jej zakotwiczenia w fundamencie, który został już wcześniej przygotowany. Konstrukcje stalowe wykonane są zgodnie z projektem wykonawczym i mają uwzględnione niezbędne elementy montażowe, a także otworowanie, dzięki czemu bardzo szybko i sprawnie przebiega cały proces montażu hali.
Jak przebiega montaż hali stalowej?
Kiedy już wykonane zostaną fundamenty oraz podbudowa, to na teren budowy sprowadzany jest ciężki sprzęt, czyli wszelkiego rodzaju dźwigi, wózki teleskopowe i zwyżki. W tym samym dniu wykonawca zleca również transport przygotowanej wcześniej konstrukcji stalowej i rozpoczyna jej rozładunek. Następnym procesem jest montaż wszystkich elementów, dzięki czemu w końcowym efekcie powstaje hala stalowa.
Montaż konstrukcji stalowych krok po kroku
Montaż konstrukcji stalowych na budowie jest ostatnim z etapów stawiania hali. Zanim jednak do tego dojdzie, należy przygotować odpowiedni projekt, plac pod budowę, wykonać roboty ziemne i fundamenty.
Ostatnim etapem prac projektowych jest projekt wykonawczy, który zostaje opracowany na podstawie wcześniej przygotowanego projektu budowlanego. W takich dokumentach uwzględnione są wymiary fundamentu, schemat zbrojenia i sposób, w jaki będzie posadowiona hala stalowa. W projekcie wykonawczym znajdują się także zapisy poszczególnych elementów konstrukcyjnych, takich jak słupy i dźwigary oraz stężenia, płatwie i tym podobne elementy.
Przygotowanie placu budowy i fundamenty hali stalowej
Nie można od razu wykonać montażu konstrukcji stalowych. Na początek należy dokładnie przygotować plac budowy. Potrzebne będą kontenery socjalne i toalety dla pracowników.
Na podstawie wcześniej przygotowanego projektu wykonawczego można rozpocząć pracę nad fundamentami monolitycznymi albo dostarczyć prefabrykowane fundamenty, co pozwala skrócić czas ich wykonania.
Montaż konstrukcji stalowych na budowie
Kiedy już zostaną przygotowane fundamenty, to można już rozpocząć montaż konstrukcji stalowych. Wszystkie elementy są już odpowiednio przygotowane w wytwórni, dlatego też cały proces montażowy przebiega szybko i sprawnie, a przy tym również bezpiecznie.
Na początku wykonawca stawia i zakotwicza słupy, a następnie montuje dźwigary, czyli główną konstrukcję nośną dachu. W następnej kolejności montowana jest konstrukcja drugorzędna, czyli rygle, stężenia, płatwie, podkonstrukcja pod bramę, okna i drzwi, a także inne urządzenia, które zostały przewidziane wcześniej w projekcie wykonawczym. Po wykonaniu montażu szkieletu konstrukcji przeprowadzane są prace związane z poprawą powłoki lakierniczej.