Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jak dbać o glebę w ogrodzie?

Data publikacji 8 września 2020


Przydomowy ogród może stać się twoją prawdziwą dumą, jeśli tylko zaczniesz o niego właściwie dbać. Standardowe metody nieraz okazują się niewystarczające. Jeżeli więc zauważasz, że posadzone w ogrodzie rośliny w ogóle nie chcą rosnąć czy zbyt wolno się rozwijają albo są bez przerwy atakowane przez szkodniki, najprawdopodobniej popełniasz gdzieś błąd i to właśnie na nim musisz się skupić, by go wyeliminować. W ogrodnictwie najważniejsze jest połączenie wiedzy z praktyką. A dbanie o glebę w ogrodzie wcale nie musi być skomplikowane, bo gdy zaczniesz prawidłowo pielęgnować ziemię, szybko sam będziesz mógł ocenić, co jej szkodzi, a co jej pomaga.

Gleba w ogrodzie – sprawdzanie

Skoro zdecydowałeś się na przeczytanie tego tekstu, najprawdopodobniej jakość ziemi występującej na twojej działce pozostawia wiele do życzenia. Chcesz ją jakoś poprawić. Pragniesz wzmocnić jakość gleby, by stworzyć z niej odpowiednie podłoże dla wzrostu roślinności. A jest na to tylko jedna skuteczna metoda – dobry kompost i właściwy obornik. Sporym błędem jest bowiem ograniczanie się do stosowania wyłącznie nawozów mineralnych. Nie myśl też, że produkt sztuczny – nawet ten najlepiej reklamowany i pozytywnie oceniany przez klientów – zdoła zastąpić nawozy sztuczne, które nie mają sobie równych. Postaw na tradycjonalistyczne rozwiązania. Zamiast płacić olbrzymie pieniądze za kolejną paczkę nawozu mineralnego, lepiej skup się na wykorzystaniu samej natury, czyli zastosowaniu kompostu, dzięki któremu do ziemi przedostanie się odpowiednia ilość próchnicy. Kompost i obornik są źródłem licznych substancji mineralnych. To właśnie dzięki nim gleba staje się odpowiednio odżywiona, a wszystkie posadzone na niej rośliny zaczynają pięknie wyrastać i fantastycznie się rozwijać.

Jak dbać o glebę w ogrodzie?

Dbanie o glebę w ogrodzie powinieneś więc rozpocząć od sięgnięcia po naturalny kompostownik. Warto jednak zaznaczyć, że zapewniana przez niego próchnica nie tylko odżywi glebę oraz poprawi jej jakość, ale też przy okazji zadba o jej optymalne nawodnienie. Uważaj jednak na to, jaki kompostownik stosujesz. Zawsze przygotowuj go samodzielnie i kombinuj z tym, co do niego wrzucasz. Im więcej zróżnicowanych składników się w nim znajdzie, tym lepiej, bo zwiększy się wtedy prawdopodobieństwo, że ziemia zdoła z nich wyciągnąć wszystko to, czego potrzebuje. Kompostownik to w końcu nie tylko zgrabione liście. Możesz do niego wrzucać także resztki owoców i warzyw oraz chwasty, a nawet pozostałości z innych roślin. Sam w sobie działa rewelacyjnie, ale jeszcze lepsze efekty zapewni ci w momencie, gdy połączysz go z obornikiem. Obornik ma bowiem nieco inne zastosowanie. To właśnie on odpowiada za ochronę gleby, dzięki czemu nie traci ona znajdujących się w niej substancji odżywczych.

Aby stworzyć naprawdę użyteczny ogródek, w którym wszystko będzie pięknie rosnąć, musisz najpierw trochę się poświęcić, czyli zdobyć odpowiednią wiedzę, która pozwoli ci na realizację planów. Czytaj więc i staraj się dokształcać. Korzystaj z różnych źródeł informacji i zawsze sprawdzaj wiarygodność znalezionych treści.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domowej siłowni