Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jak zapewnić roślinom naturalną ochronę?

Data publikacji 9 września 2020


Posiadanie domu z ogrodem to marzenie wielu z nas. Część z nas jest w stanie je zrealizować. Jednak, jak się okazuje, marzenia w realu nie okazują się już takie proste. Dom często określany jest jako skarbonka bez dna, w której ciągle lądują nowe środki na kolejne naprawy i udogodnienia w domu. Kolejnym aspektem jest ogród. Nie wszystkich stać na wynajęcie ekipy ogrodniczej, która zadba o rośliny w naszym ogrodzie. Poza tym, nawet jeśli, to bieżąca codzienna praca w ogrodzie musi pozostać po naszej stronie. Warto zapoznać się z tym, jak zajmować się roślinami, które ma się w swoim ogrodzie. Ciekawym tematem jest naturalna ochrona roślin.

Jak zapewnić roślinom naturalną ochronę?

Oczywiście, można iść na łatwiznę i kupić chemiczne rozwiązania zwalczające szkodniki, jednak warto wspierać naturę zgodnie z naturą. Naturalna ochrona roślin może wydawać się czymś skomplikowanym i nie do końca skutecznym. Jednak, jak się okazuje natura pięknie przygotowała się do usuwania szkodników, grzybów i chorób – wystarczy tylko trochę poczytać. Naturalna ochrona roślin opiera się na różnego rodzaju naparach z innych roślin, które mają za zadanie chronić rośliny na przykład przed inwazją szkodników. Naturalnym środkiem jest też kompostownik. Należy zaznajomić się jakie ma się rośliny w ogrodzie i zabezpieczyć je trzy do czterech razy w roku – opryski należy wykonać wtedy, kiedy rośliny narażone są na największe ataki. Naturalna ochrona roślin bazuje zazwyczaj na przykład na ziołach – czy to suszonych czy świeżych. Wystarczy zalać zioła, odstawić i oprysk mamy gotowy. Można przygotować go zawsze na świeżo, w ilości jaką dokładnie potrzebujemy. Z pewnością naturalna ochrona roślin sprawi, że milej będzie wypoczywać w naszym ogrodzie – ze świadomością, że nie otaczają nas toksyczne opary substancji chemicznych.

Gotowe preparaty do ochrony roślin

Oczywiście, w wielu sklepach znaleźć można gotowe preparaty przeznaczone do naturalnej ochrony kwiatów, gleby, trawy. Warto inwestować w te rozwiązania, kiedy sami nie mamy czasu ani chęci przygotowywać samodzielnie naparów. Oczywiście, kupując gotowce, trzeba pozbyć się potem plastikowych opakowań, w których są one sprzedawane. Nie jest to ekologiczne. Ale nie zawsze naturalna ochrona roślin jest nam po drodze. Niekiedy nasze rośliny atakują szkodniki – na przykład mszyce, tak mocno, że nie ma innej rady jak sięgnąć po prostu po gotowy chemiczny preparat, który rozprawi się z nimi raz na zawsze, chroniąc przy tym szybko inne rośliny, aby na nie nie przeniosły się te szkodniki. Naturalna ochrona roślin to naprawdę nic trudnego – wymaga jedynie trochę więcej czasu i wiedzy, którą w dzisiejszych czasach łatwo zdobyć w internecie. W sieci znajduje się mnóstwo miejsc, poświęconych stricte ogrodom – są to bardzo fajne blogi, portale tematyczne, na których łatwo znaleźć poradę dotyczącą ochrony konkretnych roślin. Wystarczy dać sobie czas żeby pokochać zajmowanie się ogrodem – z czasem naturalna ochrona roślin stanie się codziennością, wejdzie nam w krew i chemiczne środki ochrony roślin odejdą raz na zawsze w zapomnienie.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domowej siłowni