Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Cena domu – czy warto budować dom?

Data publikacji 22 sierpnia 2020


Budowa domu jednorodzinnego nie jest tanią inwestycją. Na przełomie ostatnich lat można zauważyć spory wzrost cen za materiały budowlane, który przekłada się na ogólny koszt wykonawstwa. Inwestor musi liczyć się z minimum czterema tysiącami złotych za postawienie jednego metra kwadratowego nieruchomości na własnej działce. Oczywiście im bardziej skomplikowany projekt tym większe koszta. Można powiedzieć, że cena dom parterowego o powierzchni około 100 m kwadratowych wynosi 280 000 zł. Jak wiadomo jest to dość mały budynek przeznaczony do mieszkania dla małej rodziny. Niestety posiadanie większej ilości dzieci może oznaczać konieczność zbudowania większego budynku.

Cena domu a pomieszczenia

Za dom z poddaszem o powierzchni około 140 m należy zapłacić ponad 300 000 zł. Za tą cenę można kupić niewielkie mieszkanie w centrum miasta na wschodzie Polski. Jak widać budowę domu jest bardziej opłacalna, o ile posiada się działkę. Wiele osób zapomina o tym, iż na cenę nieruchomości wpływa również cena gruntu. Na całe szczęście bardzo często inwestorzy otrzymują go w prezencie od swojej rodziny. Dzięki temu koszt budowy domu jest o wiele niższy niż w sytuacji braku własnej ziemi. Należy teraz powiedzieć o tym co wychodzi na całkowity koszt budowy domu. Poza wyżej wymienioną działkę budowlaną i pociągnięciem mediów należy do kosztów doliczyć materiały budowlane, komplet instalacji wewnętrznych oraz takie elementy jak drzwi, okna, ogrodzenie posesji. Warto pamiętać również o zebraniu kompletnej dokumentacji budowlanej i wypełnieniu wielu formalności, które umożliwią dalsze kontynuowanie prac. Za to również inwestor musi zapłacić z własnej kieszeni. Kolejnym wypadkiem jest kupienie projektu domu u architekta. Przeciętnie trzeba za to zapłacić około 2000 zł. Dom projektowany na specjalne zamówienie przez klienta kosztuje o wiele więcej. W tym przypadku możemy mówić o cenie projektu za piętnaście tysięcy złotych.

Fundamenty w domu jednorodzinnym

Pierwszym etapem budowy małego domu jednorodzinnego jest wykonanie fundamentów. Za prace ziemne i wykonanie ław fundamentowych inwestor przeciętnie zapłaci około 30 000 złotych. Dopiero po wykonaniu tego etapu można wznieść ściany nośne. Koszty wykonania, bloki z betonu i zaprawa oraz izolacja pozioma wyniosą około 15000 zł. Następnie należy wykonać ściany działowe oraz kominy i wentylację. Koszty pochłoną ponad 10000 zł. Następnie należy zrobić dach, który będzie chronił cały dom przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Przeciętnie za strop trzeba zapłacić ponad trzydzieści tysięcy złotych, a za pokrycie dachu kolejne czterdzieści. Jest to spora inwestycja, ale należy pamiętać, że dachu nie wymienia się co kilka lat i warto zadbać o jakość dachówek oraz dobre rynny odprowadzające deszczówkę. Następnym wydatkiem będzie zakup okien przystosowanych do projektu. Oczywiście okna drewniane są droższe niż ich plastikowe odpowiedniki, więc można sporo zaoszczędzić na tym elemencie. W porównaniu do powyższych zakup drzwi jest dość małą inwestycją, bo za porządne drzwi wejściowe można zapłacić około trzech tysięcy złotych.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

montaż konstrukcji stalowej