Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Jak ogrzewać dom

Data publikacji 2 września 2020


Budowa własnego domu to zazwyczaj przedsięwzięcie niezwykle skomplikowane dla przeciętnego inwestora, który nierzadko do tej pory nie miał w ogóle do czynienia z technicznymi aspektami projektowania i wznoszenia budynków. Proces taki trwa zwykle wiele miesięcy i wymaga podjęcia szeregu trudnych decyzji, które będą rzutować na komfort i koszty eksploatacji budynku w przyszłości. A przecież większość z nas, budując własny dom, wyobraża sobie, że spędzi w nim resztę swojego życia.

Kształt budynku

Już na etapie projektowania i planowania trzeba tak naprawdę wiedzieć dosyć dokładnie, jak powinien wyglądać budynek w ostatecznym kształcie, niekiedy włącznie z ustawieniem mebli. Jest to niewątpliwie duże utrudnienie, gdyż nagle trzeba zrobić własne rozeznanie i podjąć decyzje dotyczące bardzo wielu aspektów. Jednym z takich aspektów jest system ogrzewania w planowanym domu. Wielu osobom marzy się ogrzewanie podłogowe w domu. Ma ono szereg zalet, a jednocześnie kojarzy się z przedsięwzięciem trudnym, skomplikowanym i potencjalnie rodzącym problemy w przyszłości.

Jak ogrzewać dom – sposoby

Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe to jeden z droższych systemów ogrzewania na etapie instalacji i montażu, jednak odpowiednio wykonane może okazać się efektywne w okresie eksploatacji. Ma ono jednak dużo zalet, poczynając od estetyki (wszystkie elementy instalacji są niewidoczne), kończąc na komforcie użytkowania – system ten ociepla z reguły najzimniejsze strefy w mieszkaniu, czyli właśnie podłogę. Warto jednak zaznaczyć, że jego moc nie jest tak duża jak w przypadku ogrzewania grzejnikami konwekcyjnymi, w związku z tym dom powinien być dobrze ocieplony, chyba że nie przeszkadzają nam umiarkowane temperatury panujące na co dzień w mieszkaniu. Jeśli decydujemy się na ten rodzaj ogrzewania domu, konieczne jest zaplanowanie go już na etapie projektowania budynku, a najpóźniej kiedy budynek jest w stanie surowym, gdyż wpływa to zarówno na rodzaj zastosowanych podłóg, jak i właśnie na ustawienie mebli.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe dużo łatwiej zaplanować w nowo powstającym budynku, niż w remontowanym mieszkaniu, gdyż niezbędne jest położenie warstwy izolacyjnej pod całą podłogą oraz przygotowanie odpowiednio grubej wylewki betonowej, co w efekcie podnosi poziom całej podłogi. Zazwyczaj na ogrzewanie podłogowe kładzie się płytki ceramiczne, jednak pod pewnymi warunkami równie dobrze sprawdzą się odpowiednio dobrane panele lub drewno, co jest dobrą informacją dla osób, które nie wyobrażają sobie całego mieszkania wyłożonego płytkami. Ten typ ogrzewania charakteryzuje się też stosunkowo dużą bezwładnością, co oznacza, że mieszkanie nagrzewa się stosunkowo powoli w porównaniu do innych stosowanych w budownictwie rozwiązań, w tym szczególnie do tradycyjnych grzejników.

Jeśli więc planujemy korzystać z domu okresowo lub zależy nam, aby w nocy znacznie ograniczyć temperaturę wewnątrz, możemy nie być zadowoleni z podłogówki. Jedną z ważniejszych decyzji przy montażu ogrzewania podłogowego jest też źródło ciepła, na jakim będzie się ono opierać. Może to być ogrzewanie wodne, elektryczne lub powietrzne.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Od czego zacząć budowę domu