Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Jak wybrać dobry projekt domu?

Data publikacji 24 sierpnia 2020


Budując dom jesteśmy zmuszeni do podjęcia wielu decyzji. To od projektu zależy czy ostatecznie dom spełni nasze oczekiwania i czy będzie nam się w nim dobrze mieszkać. Czym się więc kierować podczas planowania budowy? Jak wybrać projekt domu? Oto sześć naszych podpowiedzi.

Jak wybrać dobry projekt domu?

Po pierwsze, dom powinien być funkcjonalny i dopasowany do potrzeb mieszkańców. Jeżeli nie planujemy zakupu dwóch samochodów, darujmy sobie wielki garaż. Jeśli lubimy spędzać czas razem, nie dzielmy powierzchni na wiele mniejszych pomieszczeń. Salon z kuchnią będzie idealnym rozwiązaniem w takim wypadku.

Po drugie, należy realistycznie ocenić, jaka wielkość domu będzie dla nas odpowiednia. W projekcie powinno być jak najwięcej powierzchni mieszkalnej i użytkowej. Wieloosobowa rodzina zdecyduje się na większy dom niż małżeństwo bez dzieci. Każdy metr, to dodatkowe koszty, zarówno budowy, jak i późniejszego utrzymania. Warto to mieć w pamięci i być może zrezygnować z niepotrzebnych korytarzy czy przedpokoi.

Po trzecie, dom należy zaplanować od środka. Rozkład pomieszczeń to sprawa kluczowa. Funkcjonalny rozmieszczenie pokoi, liczba łazienek, korytarze łączące pomieszczenia, to rzeczy, których łatwo nie zmienimy w przyszłości. Dlatego warto tym sprawom poświęcić sporo uwagi. Funkcjonalna kuchnia jest również bardzo ważna. Czy chcemy, aby meble kuchenne zmieściły się na jednej ścianie? Jak duży stół będzie nam potrzebny? Jeżeli mamy małe dzieci, czy miejsce to będzie dla nich bezpieczne i dostosowane do ich wieku?

Po czwarte, jeżeli mamy ograniczony budżet, lepiej będzie wybrać dom o regularnym kształcie. Wszelkie załamania, krzywizny, łuki czy skosy będą droższe w wykonaniu. W przyszłości wzrosną nam także rachunki, ponieważ w takich pomieszczeniach rozprowadzenie ciepła jest nierównomierne. Dobrym pomysłem jest też wybranie okien o standardowym kształcie i rozmiarze. Okna okrągłe czy z łukami na pewno podniosą nam koszty.

Nasze preferencje

Po piąte, w projekcie powinny być uwzględnione nasze preferencje stylistyczne. W końcu to my tam będziemy mieszkać i to nam ma się on podobać. Jeżeli od zawsze marzy nam się czerwona elewacja, to dlaczego by tego marzenia nie spełnić? Pragniesz poranną kawę pić na werandzie wychodzącej z kuchni? Projektant powinien dostosować projekt pod Ciebie.

Po szóste, działka, na której powstanie dom ma ogromne znaczenie. Czy jest o regularnym kształcie czy nieproporcjonalna z wieloma zwężeniami? Czy planujemy ogród wokół domu lub miejsce do zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci? Ponadto, powinniśmy uwzględnić wszelkie spadki i nierówności. Czy chcemy, aby nasz dom był położony na płaskim terenie czy z różnicą wysokości. No i jedna z ważniejszych decyzji – wejście od północy czy od południa? Od drogi czy od ogrodu?

Podsumowując, wybór projektu nie jest łatwą decyzją. Ale to od niej zależy czy dom przez wiele lat będzie spełniał nasze oczekiwania. Nie warto kierować się jedynie estetyką i wizualną stroną projektu. Owszem, dom ma nam się podobać, ale to jego funkcjonalność powinna być podstawową kwestią.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

montaż konstrukcji stalowej