Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Budowa domu

Budowa domu w nowoczesnym wydaniu – od fundamentów po rynny.

Data publikacji 11 października 2022


Wśród nowo powstałych budynków wyróżniają się dwa style: klasyczny i nowoczesny. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na ten drugi. Czym się charakteryzuje projekt domu nowoczesnego oraz czy jest droższą opcją od tradycyjnego domu? Sprawdźmy razem najnowocześniejsze rozwiązania w domach jednorodzinnych!

Rynny prostokątne

Na samym początku warto wspomnieć o tym, czym tak naprawdę jest dom nowoczesny. Warto wiedzieć, że nie tylko sam kształt bryły oraz wygląd zewnętrzny budynku świadczy o tym stylu. Jednakże do cech budynków nowoczesnych, które są widoczne gołym okiem, można zaliczyć:

  • nietypowy kształt,
  • przeszklone ściany,
  • duże okna o różnorakich kształtach,
  • zielone dachy.

Oprócz tego dom nowoczesny to szereg innych rozwiązań, które np. wspierają dbałość o środowisko. Może być to fotowoltaika czy przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Budynek nowoczesny to również inteligentne rozwiązania smart home, w których za pomocą aplikacji komórkowej możemy zarządzać oświetleniem i ogrzewaniem w mieszkaniu.

Należy podkreślić, że nie wszystkie ww. cechy są obligatoryjne do tego, aby nowy budynek nazwać nowoczesnym. Często to detale świadczą o całym charakterze budowli. Mogą to być np. rynny prostokątne.

Diabeł tkwi w szczegółach

Rynny prostokątne to znakomita propozycja dla osób, które marzą o nowoczesnym domu. Są one świetną alternatywą dla tradycyjnych rynien, które mają kształt okręgu lub półokręgu. Rynny prostokątne pozwalają wykończyć budynek w bardzo elegancki sposób, a ich kanciaste kształty są wybierane przez coraz większą liczbę ich zwolenników.

Domy nowoczesne często wyróżniają się płaskim dachem, stąd też zakup wysokiej jakości rynien, które doskonale będą odprowadzać wodę opadową, jest niezwykle ważne!

Jednak nie tylko one podbija nowoczesność budynków. Dobrze dobrana stolarka okienna i kolory elewacji także mają wpływ na odbiór danego domu.

Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów nowoczesnych, tak samo, jak tych tradycyjnych są dostępne dla każdego. Z racji tego, że są coraz częściej wybierane, to ich katalog z roku na rok jest coraz większy. Największą popularnością cieszą się domy parterowe.

Fundamenty — dom nowoczesny

Nowoczesność budynku zaczyna się już od samego początku, to znaczy, że jego fundamenty również nie są tradycyjne. Musimy wspomnieć, że fundament to najważniejszy element początków budowy. Musi być on wytrzymały i niezwykle trwały, ponieważ przenosi bardzo duży ciężar. Oprócz tego fundamenty powinny być ciepłe. W tradycyjnych budynkach fundamenty wykonuje się z bloczków betonowych lub keramzytobetonowych.

W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się ławy fundamentowe, które wykonywane są z betonu klasy minimum. Beton ten najczęściej jest przywożony jako gotowy surowiec prosto z wytwórni. Często również wykorzystuje się beton samozagęszczający.

 

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domowej siłowni