Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Podstawowe etapy budowy domu

Data publikacji 1 września 2020

Osoby planujące budowę domu muszą podjąć odpowiednie decyzje dotyczące wykonania jego przestrzeni. Jak wiemy budynek, który powstanie przy pomocy odpowiednich firm stanie się naszą oazą spokoju na długie lata, dlatego dobrze jest wszystko zaplanować na spokojnie, abyśmy czuli się w nim bezpiecznie i zadbali o jak najmniejsze koszty eksploatacyjne. Od rozpoczęcia projektu budowy do wprowadzenia się mieszkańców mija sporo czasu, dlatego warto jest zapoznać się z etapami budowy domu. Warto też jest zwrócić uwagę na to, czy nasze przyszłe mieszkanie zostanie wybudowane na wsi czy w mieście, oraz czy w wybranej przez nas okolicy są wolne miejsca na postawienie domu. Kolejną rzeczą przy planowaniu nowego gniazdka jest oczywiście strefa finansowa, oprócz kosztów związanych z wybudowaniem domu dochodzą nam koszty zakupu działki.

Podstawowe etapy budowy domu

Pierwszym etapem jest wybranie wspomnianej wcześnie działki na której zostanie wybudowany dom. Warto jest zwrócić uwagę na kształt terenu, gdzie będzie stał nasz dom, ponieważ im więcej nierówności tym gorzej będzie postawić fundamenty i zadbać np. o podjazd do garażu. Kolejnym problemem są tu grunty podmokłe, które nie sprzyjają budowie domu. Następnym krokiem jest sprawdzenie czy do naszego domu prowadzi w miarę możliwości dobra droga. Jeżeli wybierzemy działkę gdzieś na uboczu, musimy pamiętać, że doprowadzenie tam mediów będzie znacznie droższe. Na koniec zostaje nam tylko upewnienie się czy działka, którą mamy chęć zakupić można zabudować. Jeżeli zakupiliśmy już naszą wymarzoną działkę, przechodzimy do stawiania na niej budynku. Na samym początku potrzebny jest nam jego plan i tu mamy dwie możliwości, albo kupimy gotowy już projekt albo znajdziemy architekta, który nam taki stworzy.

Odpowiednia ekipa

Następny krok jaki musimy wykonać to wybór odpowiedniej ekipy do zrealizowania projektu domu. Warto jest w tej kwestii zasięgnąć porad, aby mieć pewność, że wybierzemy dobrych fachowców. Przed przystąpieniem do budowy najpierw zostanie ogrodzony nasz teren oraz przygotowany pod postawienie fundamentów. Następnie zaczną powstawać izolacje podziemne oraz miejsce na piwnice, jeżeli będzie ona w projekcie. Później zostaną wykonane ściany zewnętrzne, stropy i schody. Po tym etapie powstanie dach oraz komin. Montaż okien oraz drzwi doprowadzi nasz dom do stanu surowego zamkniętego. Teraz przychodzi czas na założenie wszystkich instalacji oraz położenie tynków. Ostatnim etapem są wnętrza naszego domu, czyli prace montażowe oraz wykończeniowe. Do takich prac kwalifikuje się na przykład wykończenie podłóg czy postawienie ścian wewnętrznych oraz wszelkie prace związane z malowaniem czy tapetowaniem. Po zakończeniu tych czynności dom przekazywany jest do zamieszkania, jednak najpierw należy udać się do nadzoru budowlanego, aby zgłosić koniec prac. Jeżeli wszystkie te czynności zostały wykonane nie pozostaje nam nic jak tylko wprowadzenie się i urządzenie według własnego pomysłu ( oczywiście możemy też skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz) naszego domu.

zasłony ogrodowe

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Skuteczna impregnacja powierzchni