Strona główna
Firma
Tutaj jesteś
Firma

Praca przy komputerze a zasady BHP

Data publikacji 1 grudnia 2020


Bez względu na to, jakie prace zobowiązany jest wykonywać na swoim stanowisku dany pracownik – każdy pracodawca musi zapewnić mu odpowiednie warunki. Obowiązek ten nakładany jest z resztą na zatrudniających przez przepisy prawa. Nie inaczej jest również, gdy chodzi o bhp pracy przy komputerze. Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że tego typu zajęcie nie stwarza, żadnych zagrożeń, to jak się okazuje jest to bardzo mylne przekonanie. Jak więc zadbać i co mówią dokładnie przepisy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze – kiedy?

Pierwszą rzeczą, którą należy wyjaśnić w kontekście niniejszego tematu jest to, kiedy w ogóle mamy do czynienia z pracą przy komputerze. Szczegółowo ten temat podejmuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W zapisach umieszczonych w tym dokumencie możemy przeczytać między innymi, że z pracą przy komputerze mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik spędza przed monitorem ekranowym przynajmniej połowę czasu pracy. Co ważne podkreślenia wspomnianej ochronie podlegają zarówno praktykanci, stażyści jaki etatowi pracownicy.

Przerwy podczas pracy przy komputerze

Jednym z ważniejszych uprawnień, które przysługują osobom pracującym przy komputerze są przerwy w trakcie pracy. Konieczność zapewnienia odpoczynku dla pracowników to jeden z podstawowych bowiem obowiązków pracodawcy w tym zakresie. W praktyce przerwy polegają na tym, że na każdą godzinę spędzoną przez pracownika przed monitorem ekranowym, przysługuje mu piętnaście minut przerwy. W tym miejscu należy jednak jasno zaznaczyć, że taka przerwa musi zostać przeznaczona przez pracownika na wykonywanie innych obowiązków służbowych.

Praca przy komputerze – dofinansowanie do okularów

Warto z pewnością wiedzieć tez, że pracodawcy zobowiązani są pokryć koszty wyrobienia dla pracownika ewentualnych okularów korygujących. Tego typu ochrona pomóc ma w zabezpieczeniu oczu przed promieniami ekranowymi. To jednak do jakiej kwoty pracodawca finansuje swoim pracownikom zakup okularów powinno być ujęte w wewnętrznych przepisach zakładowych. Z punktu widzenia przepisów kwota ta musi być określona na takim pułapie, który pozwoli zakupić stosowne szkła zgodne z zaleceniami lekarza.

Jak więc widać, pracownikowi wykonującemu swoje obowiązki służbowe przed monitorem ekranowym przysługuje szereg uprawnień. Warto z pewnością z nich korzystać w trosce o swoje zdrowie.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wynajem sal konferencyjnych