Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

O czym warto pamiętać budując dom na działce

Data publikacji 18 września 2020


Dla osób mieszkających na co dzień w mieście bardzo ważne jest posiadanie miejsca znajdującego się daleko od zgiełku miasta, w które mogą pojechać i odpocząć. Jednym z takich miejsc może być działka rekreacyjna. Oprócz warzyw i owoców, które zwykle są tam uprawiane, dobrze byłoby gdyby znalazł się na niej również dom. Aby stworzyć dobry i funkcjonalny projekt domu na działkę, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Dom na działce – budowa

Po pierwsze, jak daleko działka znajduje się od naszego stałego miejsca zamieszkania, czy będziemy tam przyjeżdżać tylko na chwilę, kilka godzin, czy może na weekend lub dłużej. Jeśli chcemy spędzać tam więcej czasu, ważne by domek nie był tylko składzikiem narzędzi, ale również, a może nawet przede wszystkim normalnym mieszkaniem. Powinna się w nim znaleźć kuchnia ze zlewem, kuchenką elektryczną lub gazową, potrzebnymi meblami, takimi jak stół, krzesła, kilka szafek do przechowywania. Ważnym pomieszczeniem jest również łazienka wyposażona w tak podstawowe rzeczy jak sedes, umywalka i prysznic. No i oczywiście w domku na działce powinno się naleźć miejsce do spania przynajmniej dla jednej osoby. Kolejnym ważnym aspektem jest też to, czy mamy zamiar spędzać tam czas wyłącznie latem, czy może przez cały rok. Jeśli dom na działce na nam służyć niezależnie od pory roku, powinniśmy się skupić na jego ociepleniu oraz ogrzewaniu i wybrać najbardziej bezpieczny i opłacalny sposób.

Otoczenie domu na działce

Oprócz projektu samego budynku, powinniśmy pomyśleć również o aranżacji całego otoczenia. Od tego jak często będziemy się na działce pojawiać, zależeć będzie rodzaj roślin jakie na niej posadzimy. Wiadomo przecież, że niektóre z nich potrzebują częstego podlewania i dbania o nie, a nie każdy działkowicz może sobie na to pozwolić. Od wielkości działki zależy również czy w hodowli roślin skupimy się tylko na owocach ogrodowych i warzywach, czy będziemy mieli miejsce by na przykład założyć sad.

Altana ogrodowa

Jeśli działka ma nam służyć głównie do odpoczynku od zgiełku miasta, warto pomyśleć również o zaprojektowaniu i wybudowaniu altany ogrodowej. Można w niej umieścić wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe, na których możemy odpoczywać wraz z rodziną i przyjaciółmi. Obok altany warto postawić też grilla. Jeśli chodzi o ten sprzęt, to w sklepach jest ogromny wybór. Począwszy od małych, składanych grilli, które możemy bez problemu przewozić w bagażniku samochodu, przez większe, stojące na metalowych nogach, z rusztem zawieszonym na łańcuchach nad paleniskiem, skończywszy na wolno stojących murowanych grillach przypominających niegdysiejsze wędzarnie.
Kiedy już zadbamy o piękno i funkcjonalność otoczenia naszego domu na działce, warto również pomyśleć o jego bezpieczeństwie. Ogrodzenie wokół takiego miejsca to konieczność. Jeśli nie chcemy przeznaczać na to dużych pieniędzy, możemy ogrodzić działkę zwykłą drucianą siatką i wstawić najprostszą bramę wjazdową. Nawet tyle wystarczy, by obcy ludzie widzieli, że właściciel zaznacza swój teren i ważne dla niego są zarówno wygląd tego miejsca, jak i bezpieczeństwo.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

montaż konstrukcji stalowej