Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Łapmy wodę – czego potrzebują rośliny?

Data publikacji 6 września 2020


Posiadanie własnego ogrodu to dla niektórych luksus, ale nawet mały skrawek zieleni przy bloku ucieszy każde oko. Najważniejsze to dobrać odpowiednie rośliny i stworzyć im sprzyjające warunki do rozwoju. W miastach wciąż słyszy się o inicjatywach różnych stowarzyszeń, które chcą zmienić swoje szare otoczenie na bardziej zielone i estetyczne dla oka. Powstają zielone murale, ogródki ziołowe czasem nawet z małymi oczkami wodnymi, gdzie spędzają wolny czas rodziny z dziećmi zażywając świeżego powietrza.

Czego potrzebują rośliny?

To czego rośliny najbardziej potrzebują, to słońce i woda. Na pogodę nie mamy wpływu, ale regularne podlewanie może już zdziałać cuda. Co jednak zrobić, gdy wody zaczyna brakować i musimy zacząć myśleć, jak rozpocząć oszczędzanie wody w ogrodzie?
Na początku trzeba zastanowić się, ile nasze rośliny potrzebują tak naprawdę wody. Może wystarczy podlać je raz na kilka dni, ale obficiej, zamiast codziennego roszenia? W każdym ogrodzie na pewno sprawdzą się też różnego rodzaju materiały, które nieco zatrzymają tę wodę i wpłyną na oszczędzanie wody w ogrodzie. Są to przede wszystkim różnego rodzaju drobne kamienie, kora i włókniny, pod którymi dłużej utrzymuje się przyjemna wilgoć, a które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Jest to jednak często dość duży wydatek, na który niekoniecznie chcemy się decydować.

Pomoc natury

Najlepiej i najoszczędniej radzi sobie z tym również sama natura. Niektóre rośliny mają tak niezwykłe i gęste systemy korzeniowe, które jak gąbka magazynują wodę, że wystarczy posadzić je przy bardziej wymagających roślinach i tym samym stworzyć im przyjemny mikroklimat. Takie oszczędzanie wody w ogrodzie wymaga od nas jednak pewnej wiedzy o tych roślinach. Wiedzę tę możemy zdobyć w dość prosty sposób. Istnieją specjalne poradniki, programy telewizyjne i blogi, na których zdobędziemy odpowiednie informacje. Wtedy już tylko wystarczy zakupić odpowiednie rośliny, posadzić i oczywiście na początku nie możemy zapomnieć o podlewaniu, ale z czasem, gdy nasze rośliny przyjmą się i wytworzą swoje własne systemy korzeniowe, same okażą się pomocne w utrzymaniu odpowiedniej wilgoci dla siebie i innych roślin. W tym celu również rolnicy sadzą drzewa przy polach, aby zatrzymywały wodę, a mchy w lasach działają jak prawdziwe gąbki, wystarczy na nich usiąść, żeby się o tym przekonać.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Oszczędzanie wody w ogrodzie może również przybierać zupełnie inną formę. Coraz bardziej popularne stają się programy, które pomogą nam doinwestować specjalne urządzenia do łapania deszczówki. Taka złapana deszczówka, to prawdziwy skarb. Bez obaw możemy ją wykorzystać do podlewania naszych roślin. Latem jednak prawdziwy deszcz może zdarzać się dość rzadko, dlatego pamiętajmy również o tym, że najlepiej wybierać takie rośliny, które nie potrzebują tak dużej ilości wody. Różnego rodzaju byliny, które nie rosną wysokie, ale tworzą rozłożyste kobierce na pewno przyczynią się do utrzymania wilgoci i wizualnie wzbogacą nasz ogród.
Umiejętne dobranie odpowiednich roślin, przyczyni się wtedy do tego, że oszczędzanie wody w ogrodzie nie będzie tak trudne i wyczerpujące, a my będziemy mogli się cieszyć z naszego skrawka prawdziwej, żywej zieleni.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

montaż konstrukcji stalowej