Jak odczytać licznik prądu i nie popełnić błędu?
Data publikacji 29 listopada 2020
Licznik prądu to urządzenie zainstalowane w każdym gospodarstwie domowym, pozwalające na określenie, jaką ilość energii elektrycznej zużywa dany odbiorca. To z kolei umożliwia prawidłowe rozliczenie kosztów zużycia prądu w domu czy w mieszkaniu. W zależności od typu urządzenia i rozwiązań przyjętych przez danego dostawcę energii, odczytu dokonuje odbiorca samodzielnie bądź też sprzedawca energii automatycznie lub za pośrednictwem inkasenta. Niezależnie od tego, każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy konieczne jest samodzielne spisanie pomiaru. Dzieje się tak w przypadku podejrzenia awarii licznika lub gdy jest on przepisywany na nowego użytkownika.
Na pierwszy rzut oka licznik prądu może wydawać się urządzeniem skomplikowanym i nie jest oczywiste, która z wyświetlanych wartości dotyczy zużycia prądu. Aby dowiedzieć się dokładnie, jak odczytać licznik prądu, wystarczy zapoznać się z poniższymi zasadami.
Jak dokonać odczytu licznika prądu?
Niezależnie od tego, kto jest dostawcą energii, zasady są wszędzie takie same. Wszystko zależy bowiem od typu urządzenia pomiarowego. Wyróżniamy trzy główne rodzaje liczników zużycia energii elektrycznej: indukcyjne, elektroniczne oraz inteligentne.
Najmniej zaawansowane liczniki indukcyjne są stosunkowo łatwe do odczytania, ponieważ nie są na nich podane żadne dodatkowe wartości czy statystyki. Należy jedynie pamiętać, aby spisać stan zużycia energii elektrycznej z pominięciem ewentualnych zer z przodu.
W przypadku liczników elektronicznych i inteligentnych, stan licznika pojawia się na ekranie na zmianę z wieloma innymi wartościami takimi jak numer licznika, data i godzina, pobrana moc. Podane wartości oznaczone są każdorazowo specjalnym kodem, tzw. kodem OBIS. Kody te z reguły są dodatkowo objaśnione na obudowie urządzenia. Przy spisywaniu stanu licznika interesują nas następujące oznaczenia:
• E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0 – zużycie energii ogółem,
• EA lub 1.8.1 lub 1.5.8.1 – zużycie energii w strefie dziennej,
• EB lub 1.8.2 lub 1.5.8.2 – zużycie energii w strefie nocnej/weekendowej.
Jak podać stan licznika energii elektrycznej?
Stan licznika należy zawsze podać w pełnych kilowatogodzinach (kWh). Wartości po przecinku powinny zostać zaokrąglone do pełnych liczb. W przypadku, gdy korzystamy z taryfy całodobowej (jednostrefowej), podajemy jedną wartość wyświetlaną przez licznik (zużycie energii ogółem). Przy taryfach dwustrefowych odczyt licznika składa się z dwóch osobnych wartości – jednej dla strefy dziennej, a drugiej dla strefy nocnej/weekendowej.