Jak urządzić pokój dziecka – najważniejsze aspekty
Data publikacji 15 września 2020
Kiedy zaczynamy urządzać nowo zakupione mieszkanie jednym z pomieszczeń, o które musimy jak najbardziej zadbać jest na pewno pokój dziecka. Powinniśmy się skupić nie tylko na jego wyglądzie, ale również na użyteczności. Aby stworzyć funkcjonalny pokój dziecka, który będzie mu dobrze służył w każdym momencie życia, powinniśmy przejść przez trzy etapy.
Jak urządzić pokój dziecka – etapy
Pierwszy etap to okres niemowlęcy. Żeby pokój niemowlaka dobrze spełniał swoją rolę, powinny się w nim znaleźć podstawowe sprzęty takie jak łóżeczko, przewijak, komoda w której rodzice będą mogli przechowywać ubranka i środki pielęgnacyjne dla dziecka, fotel do karmienia dla mamy, półeczki na różne zabawki, zdjęcia czy inne pamiątki. Nierzadko dobrym pomysłem jest również umieszczenie w pokoju malutkiego dziecka kanapy, na której rodzice będą mogli się położyć w okresie, kiedy ich pociecha będzie budziła się na tyle często, że nie będzie im się opłacało wracać do swojej sypialni i kłaść się do łóżka.
Okres przedszkolny
Drugi etap to okres przedszkolny. W tym czasie pokój dziecka staje się nie tylko sypialnią, ale również miejscem do zabawy. Łóżeczko ze szczebelkami zamieniamy na bardziej „dorosłe” łóżko, przewijak na dywanik na podłodze lub matę edukacyjną, kanapę dla rodziców na stolik i krzesełko, przy których dziecko może wygodnie usiąść i na przykład rysować. Cała zabawa dziecka odbywa się wtedy głównie na podłodze, dlatego ważne jest by była na niej stosunkowo miękka mata piankowa, może być rozwijana lub w formie dużych puzzli. Ważne jest również to, by w pokoju nie zabrakło pudełek i półek na zabawki, książeczki, puzzle czy gry planszowe umieszczonych na tyle nisko, by dziecko samo mogło po nie sięgnąć, gdy ma ochotę się pobawić. Jednym z lepszych pomysłów jest również pomalowanie chociaż kawałka ściany farbą tablicową, najlepiej z podłożem magnetycznym. Dziecko będzie mogło po niej rysować kredą, co uchroni pozostałe ściany przed zniszczeniem. Dzięki temu, że farba ta będzie również magnetyczna, mały artysta będzie mógł powiesić na niej też swoje prace powstałe przy pomocy kredek na zwykłych kartkach papieru.
Wiek szkolny
Trzeci etap, podczas którego pokój dziecka zwykle ulega przearanżowaniu to wejście w wiek szkolny. Wtedy miejsce to zaczyna służyć już nie tylko to beztroskiej zabawy, ale również do nauki. Trzeba więc małemu uczniowi stworzyć miejsce, w którym będzie mógł spokojnie skupić się na zdobywaniu wiedzy. Jednymi z bardziej potrzebnych, o ile nie koniecznych mebli staną się biurko i wygodne krzesło, gdzie dziecko będzie odrabiać prace domowe. Ważne by pokój ucznia, ale i ogólnie dziecka już od najmłodszych lat, nie był urządzony w zbyt jaskrawych kolorach. Stonowane barwy zdecydowanie bardziej pomagają w wyciszeniu się, skupieniu na pracy i późniejszym odpoczynku. Równie ważne jest też oświetlenie. Najlepiej, żeby do pokoju w ciągu dnia wpadało dużo naturalnego światła, jednak zimą, gdy dzień jest krótszy ważne jest również światło sztuczne. W pokoju ucznia powinny znaleźć się przynajmniej trzy elementy oświetlające: lampa na suficie, lampka na biurku i lampka przy łóżku.