Marki telewizorów godne polecenia
Data publikacji 27 listopada 2020
Wielu osobom ciężko wyobrazić sobie życie bez telewizora. Coraz więcej telemaniaków potrzebuje najnowocześniejszego sprzętu. Takiego, który umożliwia korzystanie z najnowszych technologii. Dlatego specjaliści z branży RTV rekomendują wymianę urządzenia na nowe, co kilka lat. Warto się więc orientować, które marki telewizorów są obecnie najbardziej polecane.
Azjatyckie cuda techniki i europejski akcent
Od dziesiątek lat telewizory japońskich marek, szczególnie Sony i Panasonic są uznawane za najlepsze. Współcześnie również mają swoich zwolenników, jednak to koreańskie brandy telewizorów – Samsung oraz LG cieszą się największą popularnością. Do gry poważnie włączyli się także chińscy producenci: TCL, Hisense, Xiaomi.
Koncerny mocno ze sobą konkurują. Prześcigają się w unowocześnianiu urządzeń, które stają się prawdziwymi wielofunkcyjnymi platformami multimedialnymi. Rozwijają systemy Smart TV. Poprawiają jakość obrazu. Dostępne są już technologie 8K, 4K, full HD, znacznie przewyższające standardy zwykłej telewizji naziemnej a przekątne ekranu osiągają w telewizorach wiodących marek ponad 100 cali.
Azjatyckie brandy eksperymentują też z typami matryc. Samsung specjalizuje się w matrycach QLED. Rozwiązanie to upodobali sobie również Chińczycy. Natomiast LG oraz Japończycy stawiają na panele OLED. Podobnie holenderski Philips, jedyna europejska marka telewizorów, która jest w stanie dotrzymać kroku azjatyckim firmom.
Wybór marki telewizora jako świadoma decyzja
Kierowanie się popularnością marki jest tylko tropem. Wybór telewizora powinien być dokładnie przemyślany. Przede wszystkim należy się zastanowić, gdzie i w jaki sposób sprzęt będzie użytkowane. Liczy się wielkość pomieszczenia. Do niej należy dopasować przekątną matrycy. LG – jedna z wiodących marek telewizorów, podaje precyzyjny wzór: 4,2 cm odległości od ekranu na cal. W przypadku 4K – 2,1 cm/cal.
Jeśli jedynym zadaniem urządzenia ma być odbiór telewizji naziemnej, wystarczy prosty odbiornik telewizyjny dobrej marki o rozdzielczości Full HD. Bez systemu Smart TV czy dodatkowych aplikacji. Do bardziej wymagających zadań, takich jak korzystanie z telewizyjnych platform cyfrowych i Netflixa czy Amazon Prime Video, granie na konsoli, przeglądanie Internetu, odtwarzanie wideo z serwisów typu YouTube, Ipla lub CDA należy wybrać wyspecjalizowany sprzęt telewizyjny klasy premium. 4K, pełen zestaw złącz, sterowanie głosem, HDR itd.
Warto przy tym pamiętać, że istotniejsza od marki telewizora jest jego specyfikacja. Każdy producent ma zróżnicowaną ofertę. Dostępne są modele lepsze i gorsze.