lemoniadomy.pl

lemoniadomy.pl – dom, ogród, wnętrze i inne

Dom

Zalety domów parterowych

Nie tak dawno, bo jakieś kilkadziesiąt lat temu, domy parterowe praktycznie w ogóle nie były popularne. Nikt nie chciał ich tworzyć. Nikt nawet o nich nie myślał, bo normalnym było zamieszkiwanie w domu z całą rodziną – czyli dziadkami, wnukami, dziećmi, a czasem nawet i wujkami bądź ciotkami. Kilka pokoleń musiało pomieścić się w jednym budynku, dlatego też musiał mieć on przynajmniej jedno piętro. Dziś natomiast wygląda to inaczej z uwagi na inny tryb życia współczesnego człowieka. Jako że młodzi ludzie chcą najczęściej mieszkać w domu sami, ewentualnie z dziećmi (do momentu, w którym te ukończą osiemnasty rok życia), to domy parterowe stały się dla nich optymalnym wyborem. A dlaczego warto zastąpić nimi piętrowe budynki mieszkalne?

Jakie są główne zalety domów parterowych?

Niezaprzeczalną korzyścią, którą można osiągnąć poprzez zamieszkanie w domu jednorodzinnym, jest łatwy i prosty dostęp do wszystkich pomieszczeń. Pokoje są mocno skondensowane, dlatego bez trudu można się między nimi przemieszczać, nie musząc wchodzić po schodach. Młodym ludziom ten aspekt zapewne wyda się mało istotny, ale warto jednak wybiec czasem w przyszłość i zastanowić się, jak mogłoby wyglądać życie w konkretnym domu za dziesięć, dwadzieścia, a nawet pięćdziesiąt lat. Ludzie starsi miewają problemy ze swobodnym poruszaniem się. W pewnym wieku, z uwagi na rozwijającą się osteoporozę, coraz ciężej się im chodzi, a wchodzenie po schodach staje się prawdziwym wyzwaniem. Dom parterowy jest więc optymalnym miejscem zarówno dla osób młodych, jak i tych starszych. Jego mniejsza przestrzeń wiąże się również z łatwiejszym sprzątaniem, a na tą kwestię na pewno zwróci uwagę wiele kobiet – zwłaszcza tych zapracowanych, które nigdy nie mają na nic czasu.

Domy parterowe z ogrodem

Domy parterowe tworzą też piękną, jednolitą przestrzeń w połączeniu z przynależącym do nich ogrodem. Znajdują się bardzo blisko ziemi. W pewnym sensie jednoczą się z nią, podczas gdy taki duży wielopiętrowy budynek nieraz wygląda tak, jak gdyby znalazł się na działce zupełnie przypadkowo. A bliskość natury jest tym, do czego współczesny człowiek zdecydowanie powinien dążyć. Na co dzień wszystkim nam brakuje kontaktu z przyrodą. Niby czasami potrafimy się nią jeszcze zachwycić, gdy np. spacerujemy z dziećmi lub całą rodziną po parku, ale w życiu codziennym nie mamy czasu na to, by zatrzymać się na moment i spokojnie odetchnąć świeżym powietrzem. Omawiając zalety domów parterowych, tak naprawdę na pierwszym miejscu należałoby umieścić możliwość stworzenia zielonej domowej przystani spokoju. W tak zaaranżowanym miejscu po prostu chce się żyć. Człowiek, który zamieszka na takiej przestrzeni, najprawdopodobniej nigdy więcej nie powróci do ciasnego i przytłaczającego mieszkanka w bloku.

Wymieniając główne zalety domów parterowych, na pewno wypadałoby powiedzieć jeszcze o cenie, która w tym przypadku jest znacznie niższa niżeli w przypadku domów piętrowych. O tym też należy pomyśleć. Zwłaszcza, że w obecnych czasach wszyscy chcą przecież oszczędzać.