lemoniadomy.pl

lemoniadomy.pl – dom, ogród, wnętrze i inne

Dom

Praktyczne rozwiązanie na brudzące się ściany

Jeżeli masz małe dziecko i po raz kolejny odkrywasz, że dało ono upust swoim talentom artystycznym pozostawiając kolejny rysunek na ścianie, na pewno jesteś przerażony. Przecież remont domu za każdym razem, kiedy spuścisz pociechę z oka, to prawdziwie dramatyczna wizja. Zastanawiając się, kiedy to się wreszcie skończy, szorujesz ścianę i odkrywasz, że jest tylko gorzej – już nie ma na niej warstwy farby. Próbujesz więc zachwalanych przez koleżankę magicznych gąbek, ale efekt jest podobny. To właśnie dobry moment, aby dowiedzieć się, czym są farby lateksowe.

Praktyczne rozwiązanie na brudzące się ściany

Z technicznego punktu widzenia nie różnią się one znacząco od dotychczas stosowanych do wykończenia pomieszczeń farb akrylowych. Zawierają tylko odrobinę więcej żywicy i wbrew swojej nazwie nie mają w swoim składzie wcale lateksu. Jednak różnica w praktycznym zastosowaniu jest ogromna. Farby lateksowe to farby zmywalne i charakteryzujące się odpornością na ścieranie. Można je więc czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Dla rodziców małych dzieci brzmi to jak bajka i rzeczywiście jest to odkrycie. Jednak to nie koniec zalet farb lateksowych. Zacznijmy od tego, że występują one w bardzo wielu kolorach i na pewno każdy dobierze dla siebie barwę odpowiadającą aranżacji mieszkania i własnym upodobaniom. Są też bezpieczne dla zdrowia, a ich skład zwykle pozbawiony jest substancji alergizujących. Ponadto są to farby wyjątkowo trwałe, co z kolei oddala w czasie perspektywę kolejnego uciążliwego malowania całego mieszkania. Nie tracą szybko koloru i nie płowieją pod wpływem działania promieni słonecznych. Warto przy tym pamiętać, że im większy stopień połysku farby, tym większa jej trwałość. Farby te cechuje też duży stopień uniwersalności – nadają się do malowania ścian i sufitów zarówno w pokojach, jak i w pomieszczeniach narażonych na działanie pary wodnej, czyli w kuchni czy w łazience.

Farby do wielu pomieszczeń

Można je z powodzeniem stosować w pomieszczeniach publicznych czy na klatkach schodowych, szczególnie że nadają się do pokrywania ścian skonstruowanych z różnorodnych materiałów, nawet drewnianych. Dodatkowo farby lateksowe są relatywne łatwe w nakładaniu (nie skapują z pędzla czy wałka, nie wymagają też rozcieńczenia), dzięki czemu jeśli już zdecydujemy się na remont, możemy go praktycznie wykonać zupełnie samodzielnie, ograniczając tym samym znacząco koszty. Ze względu na wymienione powyżej właściwości farby lateksowe mają w ostatnich latach coraz większy udział w rynku farb wewnętrznych, ciesząc się rosnącą popularnością.

Farby lateksowe mają też swoje wady. Przede wszystkim ich trwałość sprawia, że są stosunkowo trudne do usunięcia. Ponadto nie mają tak dobrych właściwości kryjących jak inne rodzaje farb. W związku z tym wymagana do uzyskania pożądanego efektu liczba warstw farby na ścianie może być większa, chociaż uprzednie zagruntowanie powierzchni bardzo tu pomaga. Dodatkowo, nie przepuszcza ona pary wodnej, co w niektórych przypadkach (przy nieodpowiednim zabezpieczeniu) może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu pleśni na ścianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.