Wybór procesora – co nam mówią oznaczenia procesorów Intel
Data publikacji 28 listopada 2020
Przed zakupem nowego komputera czy laptopa warto zastanowić się czego potrzebujemy. Jest kilka podstawowych parametrów, jakie wpływają na działanie i cenę sprzętów. Jednym z nich jest procesor.
Mądry wybór to świadomy wybór
Intel wypuścił na rynek całą masę procesorów. Obecnie najczęściej spotykana jest edycja procesorów Core, chociaż można też zobaczyć te z edycji Pentium lub Celeron.
Core cieszy się największą popularnością, bo posiadają największą moc obliczeniową, chociaż nie każdy użytkownik jej potrzebuje. Pentiumy są tańsze i ich wydajność może być podobna, szczególnie do zwykłego użytku.
W ostatnim czasie, od kiedy e-sport rozkręcił się na dobre, gracze szukają jednak czegoś konkretnego. Wśród samych procesorów Core jest ogromny wybór. Warto dowiedzieć się o nich więcej, aby wybrać dobrze i nie przepłacić. Nie zawsze rodzina procesorów i5 jest gorsz od i7. Rodzina procesorów nie jest najważniejszym wskaźnikiem jakości produktu. Najwięcej informacji znajduje się dalej, w tych numerkach po myślniku. Co mówią oznaczenia procesorów Intel?
Najważniejsze informacje w kilku znakach
Jak już mogliśmy się zorientować Intel Core czy Intel Pentium to nazwa marki i produktu. Z kolei pierwszy symbol przed myślnikiem to rodzina danych procesorów np. i3, i5, i7 itd. A co z pozostałymi cyframi i znakami? Mówią one o parametrach procesora, które mogą interesować klientów. Pierwszym z nich jest generacja procesora, określa ona zastosowane technologie i typ gniazda procesora. Inne to wydajność, pobór mocy i pozostałe cechy oznaczone literami.
Najlepiej widać to na przykładzie: Intel Core i7-10900K – procesor z rodziny i7 dziesiątej generacji. Trzecia cyfra oznacza numer serii pod kątem wydajności, a czwarta wydajności konkretnego modelu procesora. Ostatni znak informuje o poziomie poboru mocy. Dalej mamy literkę K. K oznacza, że dany procesor ma odblokowany mnożnik, czyli można go ręcznie zwiększyć. Liter tych może być więcej, pozostałe to: H (zintegrowana karta graficzna o wysokiej jakości), S (niski pobór mocy), T (bardzo niski pobór moc), U (ultraniski pobór mocy), F (wymaga oddzielnej karty graficznej), G (zintegrowana karta graficzna), Q (wielordzeniowość), X (najwyższa wydajność), M (procesory mobilne).
Posiadając taką wiedzę, na szybko możemy określić czy dany produkt spełnia nasze wymagania. Bardzo przydatna umiejętność, przy zakupie gotowych komputerów.laptopów, kiedy sprzedawcy próbują coś usilnie sprzedać. Zawsze warto dodatkowo zasięgnąć opinii od użytkowników sprzętu przed zakupem.