lemoniadomy.pl

lemoniadomy.pl – dom, ogród, wnętrze i inne

Dom Remont

Zalety i wady prefabrykacji

Dzięki ogólnemu postępowi technologicznemu budownictwo nieustannie się rozwija. Jednym z objawów tego rozwoju jest ograniczenie pracy na budowie poprzez wykonywanie większej liczby czynności w zakładach prefabrykacji. Na wstępie warto jednoznacznie wyjaśnić, czym właściwie jest prefabrykacja – to wytwarzanie za pomocą sposobu przemysłowego wielkowymiarowych elementów poza miejscem budowy. Z kolei ten element nazywany jest prefabrykatem.

Zalety i wady prefabrykacji

Prefabrykat to gotowy element budowlany lub konstrukcyjny służący do zamontowania na placu budowy, a którego zastosowanie jednocześnie przewidziano w projekcie budowy. Jego parametry są zbliżone do pożądanych, dzięki czemu wymagają tylko niewielkiej obróbki. Można wyróżnić kilka rodzajów prefabrykatów, a kryterium podziału stanowi materiał, który wykorzystywano przy ich wyrobie. Przykładem prefabrykatów są ściany prefabrykowane używane w budownictwie mieszkaniowym, stropy czy pale prefabrykowane służące do wykonywania fundamentów budynków.
Prefabrykacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ale jak każda metoda nie jest doskonała.

Jakie są więc wady i zalety prefabrykacji?

Ogromną zaletą jest zwiększenie szybkości wykonywania budynków mieszkalnych, na które zapotrzebowanie nieustannie wzrasta. Wykorzystanie prefabrykatów skraca czas budowy. Bez problemu można zachować precyzję wyrobu, a dzięki temu stworzyć dowolną liczbę takich samych elementów budowlanych. Ponadto wytwarzanie elementów w fabryce daje większe możliwości ich modyfikacji niż w przypadku wytwarzania ich na placu budowy, ponieważ w fabrykach można zastosować nieco inne technologie – możliwe jest m. in. tworzenie elementów o dużych rozpiętościach. Część z prefabrykatów to elementy żelbetonowe, które charakteryzują wysoką wytrzymałością, dobrze znoszą obciążenia dynamiczne, mają wysoką odpornością korozyjną i ogniową. Ogromną zaletą jest większe uniezależnienie (lecz niecałkowite) realizacji projektu od warunków atmosferycznych.

Kontrola techniczna

Bardzo istotne jest również to, że elementy powstające w fabrykach poddawane są kontroli technicznej, więc przez długi czas będą spełniać swoją funkcję. Z tym z kolei wiąże się to, że budynek stworzony z prefabrykatów jest objęty gwarancją, więc nie trzeba zatrudniać inspektora nadzoru budowlanego, dzięki czemu można zaoszczędzić nieco pieniędzy. Obniżone są również koszty za zużycie materiału (ponieważ zużywa się go mniej), a także zapotrzebowania na pracę ludzką, ponieważ cała budowa trwa krócej niż w przypadku tradycyjnych technologii.
Niewątpliwie wadą prefabrykacji jest wysoki koszt transportu, który wynika z tego, że przewiezienie wielkogabarytowych, ciężkich elementów naprawdę nie jest prostym zadaniem. Mimo tego zastosowanie prefabrykatów ostatecznie i tak jest tańsze niż tradycyjna budowa. Przy zdecydowaniu się na prefabrykaty niezbędne jest skorzystanie z firmy montażowej, co teoretycznie generuje dodatkowe koszty, lecz w praktyce dodatkowo usprawnia roboty na placu budowy oraz – co nawet ważniejsze – podnosi bezpieczeństwo. Istotnym minusem, który również związany jest z gabarytami prefabrykatów, jest to, że wymagany jest dogodny dostęp do miejsca, gdzie odbywa się budowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *