Skuteczna impregnacja powierzchni wykonanych z betonu
Data publikacji 29 grudnia 2021Beton jest coraz częściej wykorzystywanym materiałem, zarówno do budowy różnych konstrukcji, jak i w celach dekoracyjnych. Wykonywane są z niego takie elementy jak ściany, schody i posadzki. Aby materiał zachował swoją strukturę i trwałość na wiele lat, należy go w odpowiedni sposób zaimpregnować.
Estetyka i większa trwałość
Beton jest bardzo wytrzymały oraz odporny na korozję. Nie jest jednak jednorodny. Z uwagi na porowatość, może dojść do wniknięcia wilgoci, a to powoduje pojawianie się plam i wykwitów. Impregnacja pozwala zabezpieczyć się przed tego typu zanieczyszczeniami, ponadto wzmacnia strukturę materiału. Zaimpregnowany beton zyskuje też na wyglądzie.
Duży wybór preparatów
Na rynku dostępne są różne impregnaty, przeznaczone do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Sprawdzone preparaty oferuje sklep Jadar. Na stronie internetowej prezentowane są zastosowania produktów wraz ze szczegółowym opisem technicznym. Każdy łatwo wybierze impregnat dostosowany do swoich potrzeb. Aby jednak nasze działania były skuteczne, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo impregnować beton.
Prawidłowa impregnacja
Impregnację betonu należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Powierzchnia powinna być czysta i sucha. W celu zabezpieczenia przyległych elementów warto zabezpieczyć folią miejsca, gdzie impregnat nie będzie nanoszony. Następnie można zacząć nakładanie preparatu. Trzeba pamiętać, aby przed użyciem wymieszać go, a następnie nanosić równomiernie. Można w tym celu wykorzystać pędzel, wałek lub pistolet natryskowy. Niektórzy producenci impregnatów umieszczają szczegółowe zalecenia w dołączonych instrukcjach obsługi, dlatego warto się z nim zapoznać. Ważne, aby podczas nakładania impregnatu dokładnie pokryć wszelkie nierówności, pory i zagłębienia.
Warunki otoczenia
Konserwacja betonu nie powinna być wykonywana przy zbyt dużym nasłonecznieniu. Optymalna temperatura zalecana przez większość producentów to zakres od 10 do 25 stopni Celsjusza. Impregnację należy zazwyczaj wykonać 2 lub 3 razy, chyba że w instrukcji obsługi zostały zamieszczone inne sugestie. Należy również przestrzegać odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi etapami zabezpieczenia powierzchni. Podczas pracy nie powinno dojść do powstania zacieków.
Praca w warunkach domowych
Jeśli impregnujemy podłoże w zamkniętym pomieszczeniu, należy zadbać o wentylację, aby podłoże mogło swobodnie wyschnąć. Trzeba też zabezpieczyć się przed możliwością zabrudzenia. Powierzchnia poddana konserwacji powinna być chroniona przed promieniami UV, wilgocią oraz kontaktem z innymi przedmiotami do momentu uzyskania pełnej wytrzymałości impregnatu. Dokładny czas zależy od zastosowanego środka i wynosi średnio od kilkunastu godzin do nawet 2-3 dni.
Impregnacja betonu jest potrzebna niezależnie od tego, czy powierzchnia znajduje się w domu, czy na wolnym powietrzu. Materiał staje się dzięki temu bardziej wytrzymały, a także odporny na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Prawidłowo zabezpieczone podłoże wygląda lepiej i będzie nam służyć przez wiele lat.