Jaką pompę CO wybrać do domu jednorodzinnego?
Data publikacji 3 grudnia 2021Pompa CO to bardzo ważny element w domu jednorodzinnym. Służy do wymuszania obiegu wody w systemach grzewczych. Od pompy zależy sprawne działanie ogrzewania budynku, niezależnie od tego, czy mamy zamontowane grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Pompa do centralnego ogrzewania powinna być trwała, niezawodna i pozwalać łatwo uzyskać optymalne parametry pracy. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Wymiary i przyłącza
Podstawową kwestią są wymiary pompy CO. Urządzenia używane w domach jednorodzinnych spotkamy w dwóch typowych długościach montażowych – 130 oraz 180 milimetrów. Jest to duża różnica, dlatego planując instalację, musimy zastanowić się nad ilością dostępnego miejsca. Kolejny ważny parametr to średnica króćców przyłączeniowych, które w przypadku obu rodzajów pomp mogą być takie same. Najbardziej popularny wymiar to 1 1/2 cala.
Sposób montażu
Należy pamiętać, że pompa nie może pracować w dowolnej pozycji. Oś wirnika musi być ustawiona poziomo, w przeciwnym razie urządzenie jest narażone na uszkodzenia lub zbyt duże zużycie. Trzeba więc zapewnić właściwe warunki do pracy. W przypadku wymiany pompy trzeba zmierzyć wymiary starego urządzenia, aby uniknąć problemów i konieczności wykonywania przeróbek.
Wydajność instalacji
Bardzo istotnym parametrem pompy jest jej wydajność oraz powiązana z tym wysokość podnoszenia. Wydajność to ilość wody, jaka może być pompowana do grzejników, aby uzyskać odpowiednią ilość ciepła. Natomiast wysokość podnoszenia, wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z fizycznym położeniem pompy CO. Oznacza to wielkość oporów przepływu wody, jaką pompa jest w stanie pokonać, aby ciecz mogła być bez przeszkód tłoczona. Oba parametry muszą być dostosowane do konkretnej instalacji w domu.
Optymalne parametry
Dla większości domów jednorodzinnych wystarczający będzie przepływ 2,5 m³/h oraz maksymalna wysokość podnoszenia 4,0 m. Parametry te są podawane razem i w tym przypadku oznacza to symbol 25-40. Przykładem takiego urządzenia jest popularna pompa Grundfos Alpha 2. Nie należy kupować pomby ze zbyt dużą wysokością podnoszenia, bo możemy mieć później problemy z ustawieniem jej poprawnych parametrów pracy. Tłoczenie wody może wywoływać szumy, piski na zaworach lub inne uciążliwe efekty.
Elektroniczna regulacja
Parametry pracy pompy CO właściwe dla naszego domu nie zawsze są łatwe do określenia. Powinny być obliczone przez projektanta. Instalacje są jednak często przerabiane i modernizowane, dlatego rzeczywistość może być inna niż zapisana w projekcie. W takiej sytuacji bardzo trudno dobrać ręcznie optymalne ustawienie pompy.
Dlatego należy wybierać urządzenia, które mają możliwość elektronicznej regulacji tak, jak pompa obiegowa CO WILO. Takie pompy mogą samoczynnie dostosowywać się do zmian warunków pracy, co ma znaczenie, na przykład, w sytuacji przymykania zaworów termostatycznych na grzejnikach. Do jednych z najczęściej używanych należą pompy CO Grundfos, które mają niewielkie rozmiary, ale pozwalają na uzyskanie wyjątkowo dużej wydajności. Zintegrowany system inteligentnej cyrkulacji wody pozwala uzyskać duże oszczędności energii. Pompy CO Grundfos mogą być nawet sterowane zdalnie, za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie.
Pompa do centralnego ogrzewania musi zapewnić komfort użytkowania domu. Powinna być wygodna w obsłudze oraz trwała w eksploatacji. Odpowiednie dobrane urządzenie to także realna oszczędność pieniędzy. Wysoką jakość zapewni wybór pompy sprawdzonych producentów.