Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Własny dom na długie lata

Data publikacji 26 sierpnia 2020


Budowa własnego domu to jeden z ważniejszych momentów w życiu, chociaż lepszym słowem byłby tu proces, gdyż wznoszenie konstrukcji i wykończenie budynku trwa zazwyczaj co najmniej rok, a niekiedy znacznie dłużej. Nowy dom to z reguły miejsce, w którym planujemy spędzić resztę życia. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby został zaprojektowany w sposób przemyślany i wybudowany tak, aby zapewnić jak najmniejszą liczbę usterek w przyszłości. Każdemu więc zależy nie tylko na tym, aby dom był piękny i odpowiednio prezentował się z zewnątrz, ale też, żeby był trwały i solidnie wykonany, przy zachowaniu ekonomicznej efektywności całego przedsięwzięcia. Dlatego też warto rzetelnie dobrać materiały do budowy domu, przy uwzględnieniu stosunków wodnych i warunków gruntowych wybranej pod zabudowę działki oraz lokalnych uwarunkowań klimatycznych.

Własny dom – projekt

Projekt domu sporządzony przez architekta z reguły określa, jakie materiały powinny zostać zastosowane. Można oczywiście dokonywać zmian, jednak w wielu przypadkach znacznie komplikuje to sprawę.

W polskim klimacie stosunkowo rzadko mamy do czynienia z katastrofami naturalnymi takimi jak powodzie czy trąby powietrzne. Nie zmienia to faktu, że istnieją pewne niesprzyjające czynniki pogodowe, które mogą negatywnie wpłynąć na trwałość domu. Do najbardziej istotnych należy zróżnicowanie temperatur w skali roku, chociaż w ostatnich latach zauważalny jest trend do wypłaszczania się amplitudy temperatur. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia termoizolacja budynku. Szczególnie, że relatywnie niewielka inwestycja w odpowiednie materiały pozwoli na znaczące ograniczenie kosztów ogrzewania w przyszłości.

Własny dom – budowa

Specjaliści zalecają, aby ściany domów mieszkalnych wykonane były z co najmniej dwóch warstw materiału budowlanego z wkładką styropianową pomiędzy nimi. Zalecana grubość wkładki wynosi 15 cm. Taka technologia budowy jest też stosunkowo łatwa do realizacji. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama materiałów budowlanych takich jak tradycyjne cegły, bloczki, czy popularne pustaki ceramiczne. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Zaletą cegły ceramicznej jest stosunkowo niewielki rozmiar, dzięki czemu materiał ten przydaje się do wznoszenia budynków o dowolnie skomplikowanych kształtach. Nadaje się ona nie tylko do budowy ścian, ale też nadproży czy sklepień. Z kolei bloczki to materiał bardzo lekki (szczególnie bloczki komórkowe), trwały i łatwy w obróbce, idealnie nadający się do budowy ścian wewnętrznych. Bloczki szczególnie dobrze sprawdzają się, jeśli projekt budynku przewiduje ściany łukowe. Pustaki ceramiczne mają bardzo dobre właściwości izolacyjne, są również odporne na ogień i nie nasiąkają wodą. Są też jednym z bardziej trwałych materiałów spośród dostępnych na rynku. Z tego względu są najczęściej wybieranym tworzywem do budowy domów mieszkalnych i innych rodzajów budynków. Istotne znaczenie ma też fakt, że ta technologia pozwala na prowadzenie prac budowlanych nawet przy niskich temperaturach i nie trzeba przerywać inwestycji na okres zimowy.

Redakcja lemoniadomy.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?