Głośnik szerokopasmowy i jego budowa
Data publikacji 2 grudnia 2020
Głośnik szerokopasmowy jest mało znany, lecz są ludzie, którzy ich używają. Są to najczęściej pasjonaci oraz osoby uwielbiające klasyczny sprzęt grający oraz dźwięki z niego wypływające.
Głośnik ten ma za zadanie roznosić dźwięk dzięki jednemu przetwornikowi. Aby głośnik grał tak jak powinien potrzebna jest prawidłowa budowa całej kolumny.
Plusy i minusy głośników szerokopasmowych
Aby uzyskać niskie i wysokie tony, które będą brzmieć ładnie trzeba się postarać i odpowiednio nastroić głośnik szerokopasmowy. Mimo to wielu brzydkich dźwięków nie da się całkowicie usunąć.
Zaletami głośników szerokopasmowych są szybkość przesyłania dźwięków oraz bezpośredniość w ich wydobywaniu. W akustyce zaletą głośników jest to, że są ona punktowym źródłem dźwięku. Dla miłośników takich sprzętów zaletą jest prosta obsługa głośnika w porównaniu z niektórymi nowoczesnymi modelami.
Głośniki szerokopasmowe są klasyką wśród głośników i są wciąż na pierwszym miejscu dla miłośników sprzętów klasycznych, którzy cenią sobie ich prostotę oraz minimalizm, a także dźwięki, jakich można dzięki nim posłuchać.
Budowa i strojnie głośników szerokopasmowych
Ważną rzeczą w tego typu głośnikach jest ich konstrukcja, która nadaje głośnikowi prawidłowe działanie. Głośniki te zbudowane są w prosty i mało skomplikowany sposób. Głośniki szerokopasmowe były produkowane, zanim w konstrukcjach zastosowano technologię lampową.
Żeby dobrze nastroić głośniki trzeba mieć dużą cierpliwość oraz doświadczenie i pomysłowość. Gdy w pełni nastroimy głośniki satysfakcjonujące będą dźwięki, jakie się z niego wydobędą.
Głośniki szerokopasmowe czasem potrafią odtwarzać różne częstotliwości dźwięków od niskich poprzez średnie aż do wysokich. Ze względu na rozmiar głośników pasmo, jakie się w nich znajduję rozpoczyna się od około 100 herców. Głośniki szerokopasmowe mogą być używane bez filtrów zwrotnicy.
Istnieje wiele modeli głośników szerokopasmowych, które różnią się między sobą parametrami oraz ceną i mocą liczoną w hercach. Ceny głośników szerokopasmowych wahają się od 100 aż do około 2000 złotych.
Czasem głośniki szerokopasmowe wykorzystywane są w budowie podobnej do dwudrożnej gdzie głównym głośnikiem jest szerokopasmowy a uzupełnienia go głośnik superwysokotonowy. Głośniki szerokopasmowe powinny wyróżniać się minimalizmem i zawierać tylko jeden głośnik. Aby głośnik cieszył dobrze słyszalnymi dźwiękami ważna jest jego obudowa, która najczęściej jest konstrukcją tubową.
Znanymi markami, które produkują głośniki szerokopasmowe są: Lowther z Brytanii, PHU z Francji, Supravox z Francji, a także Fostex z Japonii.